Достапни линкови

logo-print

Денис Родман се сретна со Ким Јонг Ун


Ким Јонг Ун

Ким Јонг Ун

Поранешниот НБА кошаркар Денис Родман се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, кому му рекол дека има доживотен пријател. Родман, кој играше за Детроит Пистонс и за Чикаго Булс, допатува во Северна Кореја со неколку играчи од Харлем Глобтротерс за да снимат епизода за една американска телевизија. Ким, познат како љубител на кошарката, седеше вчера до Родман и го гледаше натпреварот меѓу Глобтротерс и севернокорејски кошаркари, кој заврши нерешено 110:110.
Посетата на Родман доаѓа во период на зголемени тензии меѓу Пјонгјанг и Вашингтон по последната нуклеарна проба на Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG