Достапни линкови

logo-print

Бенедикт го напушти Ватикан на неговиот последен ден како папа


Заминувањето на папата Бенедикт од Ватикан

Заминувањето на папата Бенедикт од Ватикан

Папата Бенедикт 16 го напушти Ватикан на неговиот последен ден како поглавар на римокатоличката црква. Осумдесет и петгодишниот Бенедикт беше префрлен со хелихоптер до неговата резиденција во близина на Рим.
Неговиот заменик кардиналот Тарчизио Бертоне привремено ќе биде на функцијата додека не биде избран новиот папа. Бенедикт е првиот понтиф кој дава оставка во изминативе шест векови.
XS
SM
MD
LG