Достапни линкови

logo-print

Хашкиот трибунал го ослободи Момчило Перишиќ


Момчило Перишиќ

Момчило Перишиќ

Хашкиот трибунал денеска го ослободи поранешниот началник на Генералштабот на југословенската армија Момчило Перишиќ. Во септември 2011 година трибуналот го осуди Першиќ на 27 години затвор за убиство и напади на цивили во БиХ и Хрватска за време на војната од 1993 до 1995 година.
XS
SM
MD
LG