Достапни линкови

logo-print

Жртви на протестите во Бангладеш


Делавар Хосаин Саједи

Делавар Хосаин Саједи

Најмалку 15 лица загинале за време на насилните протести во Бангладеш по пресудата на исламистички лидер на смртна казна за воени злосторства за време на војната за независност против Пакистан во 1971. Судот донесе одлука дека Делавар Хосаин Саједи е виновен за вмешаност во убиства, грабежи, силувања и присилба на Хиндусите да преминат во ислам.
Полицијата соопшти дека лицата загинале при судирите на партиските активисти и безбедносните сили.
XS
SM
MD
LG