Достапни линкови

logo-print

САД со дополнителна помош за сириската опозиција


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека Вашингтон за прв пат ќе обезбеди невооружена помош, вклучувајќи храна и медицински материјал на сириските бунтовници кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад.Кери говорејќи во Рим по средбата на „Пријателите на Сирија“ најави и дека САД ќе издвојат уште 60 милиони долари за сириската опозиција.Според него, целта на таквата одлука е да се зголеми притисокот врз Асад да ја напушти функцијата и да се отвори пат за демократска транзиција на Сирија.
На разговорите присуствуваа и лидерите на сириската национална коалиција, како и претставници на европските и арапските земји кои ги поддржуваат.
XS
SM
MD
LG