Достапни линкови

logo-print

Волкер не очекува проширување на НАТО на следниот самит


Поранешниот американски амбасадор во НАТО Курт Волкер

Поранешниот американски амбасадор во НАТО Курт Волкер

Поранешниот американски амбасадор во НАТО Курт Волкер вели дека не очекува и би бил многу изненаден доколку на следниот самит на НАТО дојде до проширување на Алијансата. На ланскиот самит во Чикаго тогашниот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека следниот собир на НАТО би можело да биде самит на проширување. Волкер, како што јавува МИА, оценил дека Босна не е подготвена за членство, Македонија е блокирана од Грција, а Црна Гора има мала шанса да добие покана, но не гледа можност да се отвора процесот на проширување само за една толку мала држава. Тој препорачува Македонија да продолжи да работи на исполнување на Охридскиот рамковен договор и интегрирање на албанската заедница, на одржување на политичка зрелост во државата, борба против корупцијата и независност на судството.
XS
SM
MD
LG