Достапни линкови

logo-print

Истрага за затајување данок во руски алуминиумски гигант


Руските истражители упаднаа во канцелариите на најголемиот произведувач на алуминиум во светот Русал(Руски алуминиум) во Москва. Портпаролот на Рускиот истражен комитет изјави дека упадот е дел од истрага за затајување данок. Истражителите се сомневаат дека Русал во 2008 и 2009 година затаил данок од околу 6,5 милиони долари. Компанијата смета дека истрагата е резултат на неосновани тврдења.
XS
SM
MD
LG