Достапни линкови

logo-print

Инаугурирана првата жена претседател на Јужна Кореја


Првата жена претседател на Јужна Кореја Парк Гвен Нуе денеска положи свечена заклетва во Народното Собрание во Сеул пред десетици илјади луѓе. По инаугурацијата таа ја повика Северна Кореја да се откаже од своите нуклеарни амбиции и за запре со залудно трошење на малкуте ресурси што ги има на развој на оружје. За време на изборната кампања Парк вети дека работи на воведување на „економска деморкатија“ која ќе ја зголеми „ националната среќа“ во земјата во која економскиот јаз меѓу најсиромашните и најбогатите во изминативе години се зголеми. Таа е ќерка на Парк Чунг Хи кој бил на власт во Јужна Кореја од 1964 година до 1979 година.
XS
SM
MD
LG