Достапни линкови

logo-print

Протест во Авганистан поради егзекуција на Авганистанци во Иран


Стотици луѓе присуствуваа на погребот на десет мажи во североисточната авганистанска провинција Такхар. Станува збор за луѓе кои беа обесени во Иран поради обвинение за шверц со дрога. Дописникот на Радио Слободен Авганистан јавува дека ожалостените во Калафган марширале во знак на протест поради убиствата повикувајќи се на авганистанската влада и на Обединетите Нации повикувајќи да престане со убиствата на Авганистанците во Иран. Тие тврдат дека во последниве 6 месеци закопале тела на 80 луѓе кои биле егзекутирани во Иран. Стотици Авганистанци биле егзекутирани во Иран поради обвиненија за шверц на дрога под, како што јавуваат новинските агенции, сомнителни судски процеси.
XS
SM
MD
LG