Достапни линкови

logo-print

Вестервеле во Скопје апелира за разумност


шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле

шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле

Германија и дава целосна поддршка на Македонија во евоатлатантските интеграции за што потребно е да исполни услови кои важат подеднакво за сите. Ова го порача шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле по денешната средба во Скопје со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски. „Јас навистина апелирам до сите да ја видат целта и да го согледаат националниот интерес, да ја осознаат својата сопствена одговорност, да мислат на судбината и на иднината на земјата и да покажат доволна мерка на подготвеност за компромиси, доволна флексибилност за да се вратат кон демократската соработка“, изјави Вестервеле.
XS
SM
MD
LG