Достапни линкови

logo-print

Писториус на слобода со кауција


Оскар Писториус

Оскар Писториус

Судот на Јужна Африка во Преторија реши параолимпискиот спринтерски првак Оскар Писториус со кауција да го пушти да се брани во врска со обвинението за убиство на неговата девојка. Според судијата кој го води процесот, обвинителството не успеало да докаже дека обвинетиот може да излезе од државата до почетокот на судењето кое ќе започне за неколку месеци. Писториус доби забрана да ја напушта земјата, а својот пасош им го приложил на властите. 26 годишниот Писториус кој е обвинет за убиство на својата девојка Рива Стинкамп, изјави дека ноќта кога се случила несреќата пукал во Рива по грешка мислејќи дека во куќата влегол провалник.
XS
SM
MD
LG