Достапни линкови

logo-print

Во Египет парламентарни избори од 27 април


Египетскиот претседател Мохамед Морси

Египетскиот претседател Мохамед Морси

Египетскиот претседател Мохамед Морси издаде декрет со што парламентарните избори во таа земја треба да почнат на 27 април, а да завршат во јуни годинава. Гласањето ќе се спроведува во четири фази, а новиот парламент би требало да ја почне работата на 6 јуни. Долниот дом на парламентот беше распуштен во минатата година откако Уставниот суд донесе одлука со која претходниот изборен закон беше прогласен за неуставен.
XS
SM
MD
LG