Достапни линкови

logo-print

Вестервеле во посета на Македонија


Министерот за надворешни работи Германија Гидо Вестервеле денеска пристига во Македонија на средби со државниот врв. Како што соопштија МНР и Германската амбасада во Скопје, Вeстервеле ќе се сретне со претседателот на државата Ѓорге Иванов, со заменик-престедателот на Владата за евроинтеграции Фатмир Бесими и со шефот на дипломатијата Никола Попоски. Предвидено е тој да разговара и со претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски. Централна тема на разговорите ќе биде процесот на евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година
XS
SM
MD
LG