Достапни линкови

logo-print

Иран соочен со нови притисоци од меѓународната заедница


Иран се соочува со нови притисоци од светските сили откако Обединетите нации соопштија дека во исламската република се инсталираат напредни центрифуги за обогатување ураниум. Соединетите американски држави сметаат дека иранскиот потег е провокативен чекор, додека од Велика Британија изразија сериозна загриженост. Израелските власти, пак сметаат дека Иран е поблиску од било кога до конечната изработка на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG