Достапни линкови

logo-print

НАТО дискутира за трупите во Авганистан


Идните безбедносни ангажмани ќе бидат тема на дискусија на денешното продолжение на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО во Брисел. Медиумите јавуваат дека Алијансата планира да задржи 350.000 војници во земјата до 2018 година. Предвидено беше борбените трупи на НАТО да се повлечат од земјата во 2014 година, но се стравува дека авганистанските безбедносни сили ќе се соочат со проблеми во справувањето со талибанските милитанти.
XS
SM
MD
LG