Достапни линкови

logo-print

Расмусен повика да престане кратењето на трошоците за одбрана


Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен.

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен.

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен ги повика земјите-членки на Алијансата да престанат со кратење на буџетите за одбрана. Пред состанокот на министрите за одбрана на земјите-членки во Брисел, Расмусен рече дека дополнителните кратења може да имаат негативно влијание на способноста на НАТО за ефективна одбрана и заштита на населението. Тој рече дека кога економијата ќе закрепне, членките повторно треба да ги зголемат инвестициите во одбраната.
XS
SM
MD
LG