Достапни линкови

logo-print

Засилено полициско присуство во северниот дел од Косовска Митровица


Заменикот регионален директор на косовската полиција Ергин Медиќ изјави дека полицијата го засилила свое присуство во северниот дел на Косовска Митровица заради инцидентите кои во изминатите неколку дена се случија во тој град.
Според Медиќ, засилени се мерките за безбедност особено во вечерните часови. На северот на Косово во изминатите два месецеа регистрирани се преку 20 сериозни инциденти.
Во тие напади напаѓачите користеле експлозив, рачни бомби и различни видови огнено оружје. Само во изминатата недела во северниот дел од Косовска Митровица имало повеќе такви кривични дела. Одговорните за инцидентите не се се уште уапсени.
XS
SM
MD
LG