Достапни линкови

logo-print

Помалку цивилни жртви во Авганистан


Џалалабад

Џалалабад

Обединетите нации соопштија дека за прв пат во изминативе шест години бројот на цивилните жртви во Авганистан опаднал за 12 проценти. Од друга страна се посочува дека во минатата година за 700 насто бил зголемен бројот на нападите на бунтовниците врз владини претставници и племенски старешини. Во минатата година во Авганистан биле убиени над 2750 цивили, додека во претходната година над 3130. Во извештајот се додава дека талибанските милитанти биле одговорни за 80 насто од нападите.
XS
SM
MD
LG