Достапни линкови

logo-print

Македонскиот јазик официјален во српската општина Пландиште


Обединетата македонска дијаспора ја поздави одлуката со која општината Пландиште во Србија, во која живее голема македонска заедница, го прогласи македонскиот за службен јазик на општината. Оваа иницијатива е охрабрувачки пример за другите општини со големо македонско население во Србија, како и во Албанија, Грција и Бугарија, велат од оваа Организација, изразувајќи очекување дека и другите општини во Србија со големи македонски заедници, како Јабука и Панчево, ќе го следат примерот на Пландиште.
XS
SM
MD
LG