Достапни линкови

logo-print

Во Женева се одржува петтиот Самит за човекови права


Совет за човекови права на ОН.

Совет за човекови права на ОН.

Активисти за човекови права од Иран, Казахстан, Северна Кореја, Пакистан, Русија, Судан, Сирија и Тибет ќе учествуваат на петтиот Самит за човекови права и демократија во Женева. Следната недела, пак, ќе се одржи годишното собрание на Советот за човекови права на Обединетите нации.
Организаторите велат дека денешниот состанок е насочен кон расветлување на ситуацијата со човековите права кои бараат светско внимание. Состанокот во Женева е спонзориран од коалицијата на 20 невладини организации за човекови права, од целиот свет.
XS
SM
MD
LG