Достапни линкови

logo-print

МИА одбележува 21 години од основањето


Скопје

Скопје

Македонската информативна агенција денеска одбележува 21 години од основањето односно од одлуката на Собранието со која беше формирана како национална новинска агенција на самостојна Република Македонија.
МИА сепак како јавен сервис се активира во 1998 кога на 30 септември почна и редовната продукција на вести. Во почетокот тоа беа вести и извештаи на македонски и англиски јазик. Во мај 1999 година во МИА е формирана Албанска редакција и од тогаш Агенцијата има редовни сервиси на албански јазик.
МИА е членка и на Светскиот конгрес на новински агенции - НАЊЦ, на АБНА - Асоцијацијата на балкански новински агенции и на Црноморската асоцијација на национални новински агенции – БСАННА.
Македонската информативна агенција соработува и со големите новински агенции - руската ИТАТ-ТАСС, кинеската ХСИНХУА, иранската ИРНА, катарската КНА, британскиот јавен сервис Би-Би-Си, германската ДПА, а сервисите на МИА ги користат и светските информативни сервиси ДОЈЧЕ ВЕЛЕ, СЛОБОДНА ЕВРОПА, ГЛАСОТ НА АМЕРИКА..
XS
SM
MD
LG