Достапни линкови

logo-print

Илјадници луѓе се простија од папата Бенедикт 16


Папата Бенедикт 16

Папата Бенедикт 16

Десетици илјади луѓе се собраа на плоштадот свети Петар во Рим за да го видат папата Бенедикт 16 на еден од неговите последни јавни настапи како лидер на римокатоличката црква. Во минатата година 85 годишниот Бенедикт даде оставка од функцијата.
Ватикан соопшти дека конклавата за избор на новиот папа можеби ќе почне порано од предвиденото, односно пред 15 март.
XS
SM
MD
LG