Достапни линкови

logo-print

Карзаи забранува странска воздушна поддршка


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека на авганистанските безбедносни сили ќе им биде забрането да бараат помош од НАТО за извршување на воздушни напади во населени места.
Карзаи говорејќи на воената академија во Кабул најави дека утре ќе издаде декрет со кој авганистанските воени сили под ниту еден услов не смеаат да побараат странска воздушна поддршка при воените операции во нивните села.
XS
SM
MD
LG