Достапни линкови

logo-print

Метеор направи штета од 13 милиони долари во Русија


Оштетени згради од метеорот во Русија

Оштетени згради од метеорот во Русија

Експлозија на метеор во централниот дел на Русија во регионот кај Урал предизвика штета од најмалку 13 милиони долари. Но, шефот на министерството за итни случаеви Владимир Пушков изјави дека најверојатно штетата ќе биде поголема.
Метеорот се појави вчера наутро на небото над Шелјабинск и предизвика дожд од огнени топки и ги оштети зградите во реонот. Околу 1.200 лица се повредени, најмногу од исекотини од стакло. Метеорот остави бела трага која се протега на околу 200 километри.
XS
SM
MD
LG