Достапни линкови

logo-print

Еврокомесарот Филе ја откажа посета на Македонија


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното соопштение вели дека ја откажува посетата на Македонија, најавена за идната недела поради, како што вели, разочараноста што Македонија не успеала да стави крај на настанатата политичка криза. „Оваа четврта рунда од високиот дијалог ќе беше подготовка кон пролетниот Извештај на Комисијата, побаран од Советот во декември. Меѓутоа, во светлото на моменталната политичка ситуација не сметам дека мојата посета со намера да разговарам за актуелните прашања ќе биде соодветна во овој момент. Фрустриран сум од недостатокот на прогрес за да се стави крај на кризата“, се наведува во изјавата на еврокомесарот Филе во која се додава дека најважно е сега политичките лидери во Скопје да превземат одговорност и да најдат решение.
XS
SM
MD
LG