Достапни линкови

logo-print

Делегација на Хамас депортирана од Бугарија


Лидерот на Хамас Калед Машал

Лидерот на Хамас Калед Машал

Бугарските власти денеска депортирале неколкумина членови на делегацијата на палестинското движење на отпорот Хамас, кои престојувале во посета на Бугарија. Ова го јави турската агенција Анадолија, повикувајќи се на изјава на еден од членовите на делегацијата кој додал дека притоа полицијаците употребиле сила. Според него, депоратцијата на членовите на Хамас било резултат од притисокот на бугарски официјални претставници, лојални на израелските власти.
XS
SM
MD
LG