Достапни линкови

logo-print

Русија нема намера да прекине да извезува оружје во Сирија


Директорот на државниот руски извозник на оружје Рособоронекспорт Анатолиј Исаикин.

Директорот на државниот руски извозник на оружје Рособоронекспорт Анатолиј Исаикин.

Државниот руски извозник на оружје Рособоронекспорт соопшти дека Москва сè уште испорачува оружје за Сирија и оти нема намера да престане, и покрај граѓанската војна во земјата. Директорот на компанијата Анатолиј Исаикин рече дека испорачуваат против-ракетни одбранбени системи, но не и офанзивно оружје како што се авиони, хелихоптери или оклопни возила. Тој вели дека со извозот не се кршат меѓународните закони и резолуциите на Советот за безбедност на ОН. Русија, која е главен снабдувач со оружје на Сирија, е критикувана од западните и од арапските земји поради поддршката на режимот на претседателот Башар ал-Асад. ОН проценува дека во сиријскиот конфликт досега загинале околу 70 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG