Достапни линкови

logo-print

Авганистан подготвен да ја преземе одговорноста за безбедноста


Авганистанската влада ја поздрави најавата на претседателот Барак Обама дека Соединетите држави ќе повлечат повеќе од половина од свои војници во наредната година. Обама во годишното обраќање за состојбата на нацијата додаде дека до крајот на идната година ќе заврши американската војна во Авганистан. Министерството за одбрана во Кабул изјави дека авганистанските сили ќе можат да ги заменат 34 илјади американски војници кои треба да бидат вратени дома. Во меѓувреме, талибанците најавија дека ќе ја продолжат војната се додека во Авганистан има странски војници.
XS
SM
MD
LG