Достапни линкови

logo-print

Во Брисел состанок за скандалот со коњско месо


Министрите за здравство на Европската унија денеска во Брисел ќе разговараат за скандалот во врска со тоа што во некои земји на Унијата коњско месо се продавало како говедско. Вчера британската полиција изврши рација во една кланица во рамките на истрагата во скандалот. Продавниците во Британија, Франција, Холандија, Шведска и Швајцарија ги повлекоа производите во кои било откриено дека наместо говедско содржеле коњско месо. Романија ги отфрли обвинувањата дека некои фирми во таа земја стоеле зад дистрибуцијата на коњско месо како говедско.
XS
SM
MD
LG