Достапни линкови

logo-print

Нови разговори за нуклеарната програма на Иран


Претставници на меѓународната агенција за атомска енергија на ОН денеска треба да одржат разговори со иранските официјални лица во Техеран. Пред денешниот состанок, иранското министерство за надворешни работи посочи дека на инспекторите може да им биде дозволено да го посетат воениот објект Парчин, ако Иран и Меѓународната агенција за атомска енергија се во состојба да се договорат за "сеопфатен договор" во кој ќе бидат признаени нуклеарните права на Иран. Агенцијата верува дека активности поврзани со развој на нуклеарно оружје се одвиваат во Парчин. Иран негира дека се прават напори за производство на атомска бомба. Од агенцијата соопштија дека "ќе работат напорно" за да ги надминат разликите со Иран за надзор на нуклеарната програма на Техеран.
XS
SM
MD
LG