Достапни линкови

Христофиас огорчен поради притисокот врз Кипар


Кипарскиот претседател Димитрис Христофиас.

Кипарскиот претседател Димитрис Христофиас.

Кипарскиот претседател Димитрис Христофиас за време на посетата на Атина изјави дека се повлекува од функцијата огорчен и оти неговата земја е под притисок. Тој упати критика кон Европската унија поради нејзиното барање Кипар да имплементира закони против перење на пари, што е еден од условите за потпишување на договорот со меѓународните кредитори. Христофиас е во последната посета на Атина во својство на претседател, бидејќи на 17 февруари во Кипар ќе се одржат претседателски избори, а тој не е кандидат. Тој се сретна со грчкиот претседател Каролос Папуљас и со премиерот Андонис Самарас.
XS
SM
MD
LG