Достапни линкови

logo-print

Државата им должи на фирмите скоро 20 милиони евра


Премиерот Никола Груевски на средба со бизнис заедницата и стопанските комори на 23 септември 2012 година.

Премиерот Никола Груевски на средба со бизнис заедницата и стопанските комори на 23 септември 2012 година.

Државата им должи на фирмите околу 19,5 милиони евра. Обврските на државата кон стопанството од септември, кога Владата најави исплата кон компаниите по основ поврат на ДДВ и за договорни работи, е намален за 72,4 милиони евра, информира Министерството за финансии. На средината на септември, кога почна акцијата на отплата, обврските по основ на поврат на ДДВ и исплата на договорни работи изнесуваше 92 милиони евра. Владините претставници долго време одбиваа да соопштат колкав е долгот кон стопанството, велејќи дека тој се менува на дневна основа.
XS
SM
MD
LG