Достапни линкови

Уапсени две ќерки на иранскиот опозициски лидер Мир Хосеин Мусави


Иранскиот опозициски лидер Мир Хосеин Мусави.

Иранскиот опозициски лидер Мир Хосеин Мусави.

Иранските власти уапсиле две ќерки на водечкиот опозициски лидер и поранешен претседателски кандидат Мир Хосеин Мусави. Портпаролот на Мусави од Париз рече дека безбедносните сили денеска упаднале во домот на Наргес и Захра Мусави во Техеран и ги уапсиле, но оти сè уште не се знае каде се одведени. Мусави и другиот реформист Мехди Каруби му беа противкандидати на претседателот Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори во 2009 на кои тој го доби вториот претседателски мандат. Мусави и Каруби тврдеа дека изборите се фалсификувани. Тие беа уапсени на почетокот на 2011 година, откако ги повикаа нивните поддржувачи на протест во знак на поддршка на Арапската пролет во Тунис и во Египет. Од тогаш се во домашен притвор.
XS
SM
MD
LG