Достапни линкови

logo-print

Прилепски планинари ќе го расчистуваат Трескавец


Педесеттина прилепски планинари утрово тргнаа пеш кон манастирот Трескавец за да ја почнат првата од многуте неделни акции за расчистување на изгорените конаци. Во текот на денов ќе се работи во приземниот дел, за потоа, со втората неделна акција да се постават скелиња за расчистување на катот на конаците. Алатот од ЈП „Комуналец“ е веќе транспортиран во манастирот. Општинското кординативното тело ќе ја надгледува акцијата. Деновиве од Заводот и музеј и јавните претпријатија ја скенираа состојбата и е одредено што може да се расчистува.
XS
SM
MD
LG