Достапни линкови

logo-print

Хрватска повлекува млеко поради канцерогени состојки


Хрватското Министерство за земјоделство соопшти дека од пазарот ќе бидат повлечени одредени пакувања од трајното млеко „Дукат“ и „Виндија“, поради сомение за зголемена концентрација на канцерогената состојка Афлатоксин М1, јавија хрватските медиуми.
Откако Хрватскиот ветеринарен институт утврди коцентрација на Афлатокисн М1 со помали отстапувања од дозволените, примероци од млекото се испратени во специјализирана лабораторија во Виена, заради дополнителни анализи. Резултатите ќе бида познати кон средината на овој месец.

Афлатоксините се вбројуваат во групата најканцерогени познати супстанци, а инаку се природни микотоксини кои ги произведуваат многу видови на печурки Аспергилус.
XS
SM
MD
LG