Достапни линкови

logo-print

Девет медицинари убиени во Нигерија


Кано

Кано

Нигериската полиција соопшти дека девет медицински работници кои работеле на полио вакцинација се убиени во два одвоени напади во северниот град Кано. Според сведоци, врз нив е стрелано од лица на мотор во здравствениот центар каде жени и деца чекале на вакцинација. Постои сомнеж дека зад нападот стои радикална исламска секта.
XS
SM
MD
LG