Достапни линкови

logo-print

Над 30 жртви во серија бомбашки напади во Ирак


Ирачките власти соопштија дека при неколку експлозии на автомобили бомби во Багдад и во централен Ирак, при што најмалку 31 лице загинале. Само на еден пазар во Багдад 16 луѓе загинале, 40 тина беа биле повредени во двојна експлозија во делот претежно населен со шиити.
Цел и на другите експлозии исто така биле делови од Ирак каде што живеат шиити, што се поврзува со политичката криза и протестите на сунитите кои бараат оставка од шиитскиот премиер Нури Ал Малики.
XS
SM
MD
LG