Достапни линкови

logo-print

Аргентинскиот претседател го брани пактот со Иран


Претседателот на Аргентина Кртистина Фернандез застана во одбрана на пактот со Иран за формирање на комисија за верификација на фактите која ќе има задача да го истражува бомбардирањето на еврејски центар во Буенос Аирес во 1994 година. Аргентинските судови ги обвинуваат иранските власти за нападот во кој загинаа 85 лица. Израел го критикуваше пактот меѓу Аргентина и Иран, стравувајки од негативни влијанија врз случајот против Иран.
XS
SM
MD
LG