Достапни линкови

logo-print

Половина од авганистанците плаќаат мито


Во најновиот извештај на Обединетите нации се наведува дека половина од жителите на Авганистан во минатата година платиле мито. Притоа се додава дека од 2009 година досега корупција се зголемила за 40 насто и оти за мито биле исплатени скоро 4 милијарди долари. Најмногу корупцијата е проширена во полицијата, судскиот систем и локалните власти. Авганистан, по воената интервенција предводена од Соединетите држави во 2001 година, добива милијарди долари странска помош годишно.
XS
SM
MD
LG