Достапни линкови

logo-print

Самит на ЕУ за новиот буџет


Лидерите на Европската унија на дводневниот состанок што почнува денеска во Брисел ќе разговараат за новиот седумгодишен буџет на Унијата. Тоа ќе биде втор обид да се дојде до компромис откако првиот пропадна во минатиот ноември. Европската комисија предложи буџет од над билион евра. Германија, Франција и некои други северни членки на Унијата инсистираат на помали трошоци, особено за европската администрација и земјоделските субвенции.
XS
SM
MD
LG