Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад повика на стратешки сојуз со Египет


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад за време на посетата на Египет ја повика земјата да формира стратешки сојуз со Иран. Ахмадинеџад ги обвини надворешните сили дека не им дозволуваат на двете земји да се приближат. Ахмадинеџад е првиот лидер на Иран кој по триесет години го посетил Каиро.
Двете нации ги прекинаа односите во 1979 година, кога започна Исламската револуцијаво Иран и кога беше потпишан мировниот договор меѓу Египет и Израел.
XS
SM
MD
LG