Достапни линкови

logo-print

Се истражуваат причините за пожарот во Трескавец


Пожарот во манастирот Трескавец избувнал во просторијата од конаците што се наоѓала веднаш до камбанаријата. Според истражниот судија Весна Пајмакоска, за тоа се пронајдени докази и оти се можни две причини за пожарот - инсталацијата или неисправен оџак. Таа рече дека нема елаборат за заштита од пожари кога се обновувале конаците од 1990, ниту се применети мерки за заштита од пожари. Пожарот во манастирот Трескавец избувна во понеделникот.
XS
SM
MD
LG