Достапни линкови

logo-print

Општина Прилеп издвои 16 илјади евра за Трескавец


Манастирот Трескавец после пожарот.

Манастирот Трескавец после пожарот.

Целото прилепско стопанство ќе ги стави сите финансиски и човечки ресурси на располагање за да се возобнови манастирот Трескавец, што изгоре во вчерашниот пожар, заклучи бизнис секторот на денешната седница на Економскиот совет на Прилеп, пренесува МИА. Општината од локалниот буџет веднаш ќе издвои еден милион денари, или околу 16 илјади евра, кои пред сè ќе се искористат за расчистување на изгорените конаци на манастирот Трескавец кои настрадаа во пожарот, соопшти градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, кој воедно е и претседател на Економскиот совет. Тој побара да забрза изградбата на патот до манастирот.
XS
SM
MD
LG