Достапни линкови

logo-print

ОН со барање до Иран да престане да апси новинари


Уапсени ирански новинари

Уапсени ирански новинари

Активисти за човекови права од Обединетите Нации ги повикаа властите во Иран веднаш да го запрат бранот апсења на новинари и да ги ослободат оние што се веќе уапсени. Се наведува дека само во минатата недела биле уапсени 17 независни новинари и оти властите извршиле упад во канцелариите на 5 весници. Овие активности на властите во Иран се оценуваат како флагрантно кршење на меѓународните закони за човекови права.
XS
SM
MD
LG