Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција чека одговор од Асад


Сирискиот опозициски лидер Ахмед Моаз Ал Катиб го повика претседателот Башар Ал Асад да одговори на понудата за мировен дијалог. Лидерот на Сириската национална коалиција Катиб изјави дека понудата која ја одставил до Асад е прекин на огнот и крвопролевањето во Сирија со цел да се овозможи мирна транзиција на режимот. Тој додаде дека е подготевен да разговара под услов да се ослободат 160 илјади притворени Сирици. Минатиот месец Асад изјави дека е подготвен да се сретне со опозициските групи но тоа да не биде Националната Коалиција чиј лидер е Катиб.
XS
SM
MD
LG