Достапни линкови

logo-print

ОН со посилни мерки против Северна Кореја


Безбедносниот совет на Обединетите Нации ветува дека ќе преземе „силни и цврсти“ мерки против Северна Кореја доколку земјата прави нуклеарни проби. Претседателот на безбедносниот совет Ким Соок кој е амбасадорт во ОН од Јужна Кореја изјави дека во понеделникот Пјонгјанг како да бил подготвен за извршување на уште едно нуклеарно тестирање.
Безбедносниот совет на ОН спроведе нови санкции против Северна Кореја по минатогодишното лансирање на ракета во вселената.
XS
SM
MD
LG