Достапни линкови

logo-print

Вељановски се сретна со Бан Ки Мун


Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски вчера во Њујорк се сретна со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун. Вељаноски по средбата изјави дека главни теми на разговор биле процесот на разговори со Грција за надминување на спорот за името на Република Македонија, кој се води рамките на Обединетите нации, како и соработката меѓу Македонија и Обединетите нации во повеќе полиња. Тој истакна дека на средбата му се заблагодарил на Бан Ки Мун за неговиот активен и клучен придонес за придвижувањето на разговорите за решавање на спорот за името.
XS
SM
MD
LG