Достапни линкови

logo-print

Шансите за предвремени избори во Косово растат


Илустрација

Илустрација

Преговорите за зајакнување на колициската Влада на Косово со привлекување на партијата на поранешниот лидер на ОВК Рамуш Харадинај денеска не успеаја, со што се зголемија шансите за одржување предвремени избори, јави косовските медиуми. Косовскиот премиер Хашим Тачи, кој се обиде да го привлече поранешниот премиер Рамуш Харадинај и неговата Алијанса за иднината на Косово во коалициската Влада за да го зајакне слабото мнозинство во Парламентот, изјави дека коалицијата останува стабилна.
Ниту една од страните не ги посочи причините за неусехот на преговорите.
Харадинај, кој во декември беше ослободен од обвиненијата за воени злосторства од Хашкиот трибунал сакаше да го замени Тачи на премиерската функција во замена за поддршката на 12-те пратеници од неговата Алијанса за иднината на Косово во Парламентот.
Редовните избори на Косово треба да се одржат до крајот на 2014 година.
XS
SM
MD
LG