Достапни линкови

logo-print

Пораст на стапката на невработеност во САД


Бројот на новоотворени работни места во Соединетите држави во декември лани изнесуваше 157 илјади, но и покрај тоа стапката на невработеност во јануари скокна од 7,8 на 7,9 проценти. Американското министерство за труд денеска соопшти дека во минатата година просечно секој месец биле отворани за 127 илјади нови работни места повеќе од очекуваните.
XS
SM
MD
LG