Достапни линкови

logo-print

Вељаноски го прими амбасадорот Лалакос


Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски

Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски на денешната средба со новиот шеф на грчката канцеларија за врски во Македонија Теохарис Лалакос, како што соопшти кабинетот на Вељаноски, изразил жалење што не се остварува соработка меѓу двете земји на парламентарно ниво. Според соопштението, амбасадорот Лалакос, заблагодарувајќи се за топлиот прием, изјави дека ќе ги пренесе пораките до претседателот на грчкиот парламент. Вељаноски додал дека очекува на Самитот на претседатели на парламенти кој во мај годинава треба да се одржи во Македонија, во рамките на Процесот на соработка во Југоисточна Европа да дојде до средба меѓу двата претседатели на парламенти.
XS
SM
MD
LG